Începând de vineri, 12 decembrie 2008, la frontierele Elveţiei cu ţările vecine nu vor mai exista controale ale actelor de identitate, Confederaţia elveţiană integrându-se în spaţiul Schengen de liberă circulaţie a persoanelor, informează AP.
Călătorii vor putea deci intra în Elveţia din Franţa, Germania, Italia sau Austria în aceleaşi condiţii ca şi în spaţiul amintit /3,6 milioane km.p. în care trăiesc circa 400 de milioane de persoane/. În schimb, cei 41 km de frontieră între Elveţia şi Liechtenstein vor trebui 'închişi' - pentru prima oară în ultimii 84 de ani - cu scopul de fi adaptaţi înaltelor standarde de securitate impuse frontierelor spaţiului Schengen. Astfel, micul principat - de 160 km.p. şi 35.000 de locuitori, cuprins între Elveţia şi Austria - urmează să se integreze spaţiului Schengen spre sfârşitul anului 2009.
Dacă la frontierele terestre ale Elveţiei această măsură intră în vigoare din 12 decembrie, pentru transporturile aeriene ea va trebui să mai aştepte până în 29 martie 2009. Abia de la acea dată pasagerii avioanelor sosite din spaţiul Schengen nu vor mai fi controlaţi la intrarea în Elveţia.
Dacă controlul identităţilor a devenit mai rar în ultimele luni, Elveţia menţine în schimb controale vamale stricte.
Potrivit noilor reglementări, imigranţii neeuropeni care trăiesc în Elveţia nu vor mai avea nevoie de vize pentru a intra în spaţiul Schengen. 'Dacă sunteţi bolivian, rezident în Elveţia, vă puteţi duce acum în Franţa pentru trei luni fără să cereţi viză', explica - joi, la Geneva - Michel Bachar, purtător de cuvânt al grănicerilor. De asemenea, titularii unei vize Schengen nu vor avea nevoie de altă viză pentru a intra în Elveţia.
Altă noutate vizează partea represivă şi cooperarea între poliţii în zonă: începând din luna august, Elveţia are acces la Sistemul de informaţie Schengen /SIS/, baza de date informatice care semnalează persoane şi bunuri căutate.
Însă această integrare poate fi anulată dacă elveţienii o vor respinge. La apelul naţionaliştilor elveţieni, un referendum asupra liberei circulaţii a persoanelor prin ţara lor este prevăzut să aibă loc în februarie 2009.